Životadárný dech
aneb je fascinující, co pouhé dýchání dokáže

Věděli jste, že dech je jedinou z vitálních autonomních funkcí, kterou můžeme řídit vědomě, a tak ovlivňovat naše myšlení, prožívání i naši fyziologii. Když víme, jak na to, doslova během několika sekund jsme schopni vědomě vlastním dechem ovlivnit náš nervový systém a stejně tak naše hormonální nastavení.

Kdy?

14. července 2023
17:00-20:00

Kde?

Studio Prána
Rožnov pod Radhoštěm

Co vás čeká

Není náhodou, že mnohé východní tradice dech vždy dávali na první místo své praxe a dnes mnohé praktiky kontroly dechu začínají objevovat také vědecké kruhy. Je zajímavé, jaké poznatky tito mistři starých tradic měli o těle a dechu, i když neměli k dispozici vědecké nástroje, to je cesta poznání skrze cítění a ladění se na moudrost těla, která k nám promlouvá, když zpomalíme a skutečně svému tělu nasloucháme.

Na našem workshopu snoubíme obě větve poznání, jak to racionální a vědecké, tak i to prožitkové tělesné, kdy sami na svém těle budete moci pocítit téměř okamžitou změnu. Podíváme se na dech jako na funkci, kterou ovlivňujeme naší fyziologii, ale také na dech jako možnost spojit se se svými emocemi a nechat je projít našim systémem bez jejich blokování a ukládání. Vyzkoušíme si různé praxe dechu napříč tradicemi a podíváme se na to, co je spojuje.
Záměrem workshopu je, abyste pro sebe objevili individuální praxi, která bude pro vás trvale udržitelná každý den, a také aby vaše pozornost k dechu směřovala v různých běžných i náročných situacích v životě.

Obsah semináře:

  • Dech jako pohyb – biomechanika
  • Dech jako fyziologický děj – rytmus
  • Vstupní brána dechu – nos nebo ústa
  • Dech a nervový systém
  • Dech a emoce
  • Dech a srdce / HRV
  • Dech a náš mentální výkon
  • Dech 24/7 nastavení funkční automatiky na každý den
  • Testy dechu – jak jste na tom teď + strategie změny
  • Dechové techniky, redukované dýchání, hyperventilace, dechová praxe na ovlivnění ANS, energetická práce s dechem a další praktické tipy.

Dech, s prvním nádechem se spojujeme s tímto světem a s posledním jej opouštíme a mezitím nás dech doprovází jako věrný druh, který nás vyživuje, oživuje, tvaruje, komunikuje a spojuje nás s prostorem vnitřním i vnějším. Plyne, vlní se, poskakuje, zrychluje i zastavuje, klesá do hlubin a pění na povrchu, dech je ve svém principu pohyb, změna, jež má svou prostorovou a časovou kvalitu a neustále zrcadlí svou proměnou i náš životní příběh, který s sebou nese konání a úsilí fyzické, emoční i mentální.

Nadechuji a vím, že nadechuji, vydechuji a vím že vydechuji…dech zpřítomňuje. Spojuje nás s přirozeným plynutím, pulzací a změnou, dech umožňuje vnímat polaritu jako kontinuum, a nikoliv jako souboj protikladů, nádech není lepší než výdech a jedno by neexistovalo bez druhého… to co symbolizuje princip jin a jang. V přirozené pauze po výdechu se také můžeme dotknout klidu, nekonání, neutrálu….Dech v sobě nese mnohá tajemství a my jej zkusíme společné poodhalit a prozkoumat. Jste srdečně zváni.

Vstupenky