KŮŽE

embryologie, energetická přítomnost

a dotek jako medicína

Třídenní zážitkově-vzdělávací workshop s MARTINEM ĎURIŠEM.

Kdy?

10.-12. května 2024

Kde?

Studio PRANA, Palackého 2192, Rožnov p.R.

Na co se můžete těšit

Kůži a nervový systém spojuje jejich společný původ. Když se vrátíme v čase zpět do období, kdy jsme byli ještě embryem, oba systémy vznikly z jedné vrstvy – ektoderm.
 
A když půjdeme ještě dál, když jsme byli jen malou buňkou, tak pořád najdeme podobnost jako fungujeme dodnes. Naše forma, ze které jsme utvořeni dnes, se tvořila od našeho úplného prapočátku. Hmota, kterou volám „já“, má hlubokou buněčnou paměť, která mě do velké míry organizuje. Mé zdraví, komunikaci tělesných systémů navzájem, ale i mě jako takového s okolním světem.
 
Buňka používá svou membránu tak, jak my používáme svoji kůži a nervový systém. Tak jako kůže, i membrána obklopuje a chrání celý obsah buňky. Současně je to velmi jemná a citlivá vrstva. Na povrchu má miliony molekulárních receptorů, které slouží jako senzorický orgán buňky. Tyto receptory vidí, slyší a cítí. A stejně jako mozek, membrána interpretuje zprávy, které přicházejí z okolí. Membrána napomáhá při komunikaci různých substancí a asistuje výměně zpráv s jejím okolím.
 
Rozhodování buňky se děje v membráně, ne v nukleusu, kde se nachází genetický materiál buňky. Dlouhá léta se věřilo, že všechno rozhoduje nukleus. (Mozek, ne kůže) Jakmile porozumíme této biologické realitě, tvrzení, že geny dominantně ovlivňují naše zdraví ztratí váhu. Více než geny, je pro naše zdraví rozhodující prostředí a hlavně náš vztah a interakce s ním.
 
Podpoříme-li náš vztah s okolím přes kůži, tak se postupně, časem krok za krokem, dostaneme až na úroveň buněk. Ne představami, ale velmi hmotně, biologicky, chemicky, energeticky a emočně. Protože práce s kůží jde až k buněčnému zdraví. A naopak. Mít zdravé, komunikující buňky znamená mít zdravé komunikující tělo. Sociální, emočně a energeticky zapojené.
 
Během zážitkově-vzdělávacího procesu s kůží se učíme ostřeji, vnímavěji slyšet a hlouběji cítit. Umět se dotknout světa, do kterého jsme se narodili.

Průběh workshopu:

Pátek: 17:00-20:00
Sobota: 9:00-18:00
Neděle: 9:00-17:00

Lektor

Martin Ďuriš

Pozice
Martin Ďuriš je pohybově-somatický terapeut a lektor, který se specializuje na integrální holotropní praxi a vědomou pohybově-somatickou práci, jako nástroj pro hlubší sebepoznávání a rozvoj.
Upřímně ho zajímá téma zdraví jako takové, v jeho mnoha podobách. Ve Velké Británii studoval Health & Physical Activity Foundation Degree. Tento směr je zaměřen na „health promotion“. Základním tématem je rozvoj jedince a komunity přes fyzickou aktivitu a umění. Toto téma zůstává i nadále jeho hlavním záměrem a předmětem dalšího studia.

Základ jeho práce tvoří integrální jógová terapie, kterou vystudoval pod vedením Dr. Ganesha Mohana a Dr. Güntera Niessena, kteří efektivně propojují moudrost odkazu jógy a užitečné poznatky moderní medicíny. Jeho život a způsob práce velmi ovlivňují přístupy k tělu a vědomí člověka, které pocházejí z různých tradic moudrosti, bojových umění a šamanismu. Tyto principy můžeme nalézt iv moderní medicíně, osteopatii, či současných pohybově-somatických terapeutických směrech. Sjednocující princip, který spojuje to prastaré, s tím současným, je pohyb vody, dotek, frekvence a respekt vůči síle Vnitřního Léčitele, kterou má k dispozici každý z nás. A právě tyto principy, tvoří základ Martinovy práce.

Martin je facilitátorem holotropního dýchání a integrální holotropní terapie. Grof Transpersonal Training je zaměřen na transpersonální psychologii, změněné stavy vědomí, hlubší práci s tělem a vědomím. Velkou inspirací je pro něj i nadále proces orientovaná práce a následování živosti Pole. Martin přistupuje ke klientům celostním přístupům, kde logicky a citlivě spojuje poznatky a principy z různých směrů východu a západu, které podporují zdraví člověka a komunity.

Vstupenky